×

Hlášení

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Peugeot Boxer - malá domů při nákupu pro město

 

Do podezření ze střetu zájmů se dostane každý, kdo rozhoduje při hospodaření s veřejnými prostředky a zakázku překvapivě získá někdo z jeho nejbližších. Pochybnosti nevyvrátí žádné důkazy a riziko, že případ skončí u Policie je vysoké. Zakoupení nákladního vozidla Peugot Boxer pro Chlumec k tomu právě nakročilo.

 

Nákladní automobil KIA v majetku města na konci roku 2018 prošel technickou kontrolou jen s odřenýma ušima. KIA sloužila poctivě roky a její velký nákladní prostor byl ceněn především při převozu posekané trávy a lehčích a objemných nákladů. Všechna městská drahá multifunkční „hejblata“ pořízená v roku 2014 neměla šanci stařičké KIA konkurovat. Při schválení rozpočtu města na rok 2019 proto zařazení 700 tis. Kč na zakoupení nového náklaďáčku nikoho nepřekvapilo. Když se na začátku února v ulicích objevil Peugeot Boxer, valník s dvojkabinou naplněnou téměř třetinou všech našich pracovníků starajících se o údržbu veřejných prostranství, bylo to překvapení. Ponechme stranou, že se díky kabině přepravní plocha valníku značně zmenšila. Mnohem větší vzrušení vyvolal na zastupitelstvu Mgr. Musil. Nejen že zaznamenal nesrovnalosti mezi uzavřenou smlouvou o nákupu a rozhodnutími Rady města, ale také konfrontoval uhrazenou cenu za nákup s běžnými cenami za tento konkrétní typ na trhu. Uveďme si nejprve veřejně dostupná fakta.

Smlouvu o koupi automobilu podepsal 4. 2. 2019 za Chlumec starosta Ing. R. Zettlitzer a za stranu prodávající Bc. Jan Balihar. Předmětem smlouvy je Peugeot Boxer, valník, s motorem o objemu 2198cm3, uvedený do provozu 30. 6. 2015 a podle tachometru s naježděnými 52804km. Prodejní cena včetně DPH 687 790Kč. V poslední klauzuli smlouvy je uvedeno, že uzavření kupní smlouvy bylo schváleno Radou města usnesením č. 11/5R/2019 dne 9. 1. 2019.

Rada města skutečně jednala o koupi automobilu 9. 1. 2019, ale jen si zde duplicitně schválila to, o čem už rozhodlo zastupitelstvo v rámci rozpočtu na rok 2019, tedy o potřebě nákupu sklápěcího automobilu v ceně do 700 tis. Kč vč. DPH. V bodu B Rada města uložila radnímu Relligovi zajistit nákup tohoto automobilu.

V první řadě je tedy závěrečná věta uvedená ve smlouvě v rozporu se skutečností, protože Rada města nikdy nejednala o konkrétní smlouvě, konkrétním automobilu a dodavateli. Smlouvu starosta podepsal bez rozhodnutí Rady města s uvedením záměrně nepravdivých údajů.

Způsob zajištění automobilu nebyl přesně určen. Radní Rellig zde dostal jakýsi limit nebo „bianko šek“ na zajišťování blíže neurčeného automobilu do 700 tis. Kč. Svojí hodnotou ve smyslu zákona o veřejných zakázkách jde o zakázku malého rozsahu, což neznamená, že by se na výběr zhotovitele nevztahoval zákon a případně přijatá Směrnice Rady města o veřejných zakázkách. O výjimce Rady města ze Směrnice nejsou zveřejněny v souvislosti z koupí automobilu žádné údaje.

Pan Rellig žije ve společné domácnosti s paní Baliharovou, která je matkou Bc. Jana Balihara, a proto se zde přímo nabízí námitka předpojatosti Bc. Jan Balihar není zástupcem firmy Peugeot, ale stal se zde zprostředkovatelem.

Pro porovnání ke kupní ceně podle smlouvy pan Mgr. Musil doložil Akční nabídku firmy Peugeot, kde nový automobil s rokem výroby 2018 stejného typu a vybavení byl nabízen v ceně od 604879Kč (od 499 900Kč bez DPH). Z inzertních webových stránek v Německu (například Autohaus Amine, Eschwege nebo AutohausEglmeier GmBh, Bad Neustadt) prodejců s ojetými automobily také doložil nabídky na prodej automobilů stejného typu a vyrobených stejný rok či mladší v cenovém rozpětí cca 380 - 600 tis. Kč (bez DPH).

Pachuť o ekonomické nevýhodnosti zabezpečení ojetého nákladního vozu Peugeot Boxer pro město prostřednictvím pana Relliga tu určitě zůstane. Zůstává zde povinnost dokázat, zda nedošlo při tomto „kšeftu“ k porušení zákona. Zatím to vypadá, že šlo o malou domů ze strany ProChlumec.    

 

Leave your comments

Post comment as a guest

0 / 300 Character restriction
Your text should be less than 300 characters

People in this conversation

  • Guest - Edwin

    I’m a new pertaining to almost all of the articles or blog posts, My spouse and i definitely savored, I'd personally genuinely like additional files with regards to this specific, since it can be okay., Congratulations for the purpose of putting up. [url=http://freetourstockholm.com/]free tour stock

  • Guest - hosting

    http://bocafontana.com/images/get-web-hosting-13066.jpg

  • I was reading some of your content on this website and I conceive this internet site is really informative ! Keep on putting up.