×

Hlášení

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Výdejna léků v Chlumci skončila-nehoráznost slibů o zabezpečení nové lékárny  

Po 18 letech se uzavřely dveře lékárny v Chlumci stejně, jako se tomu stalo již dříve ve všech ostatních menších obcích okresu. O jejím osudu bylo rozhodnuto již několik let dříve a přičinil se o něj především Ing. Maxa. Nehoráznost s jakou před volbami slibuje obnovu lékárny, to patří k vrcholným číslům ohlupování veřejnosti.

Od roku 2000, kdy si lékárnu otevřena nejprve v Nákupním středisku a také po přestěhování do objektu radnice v roku 2007, byla jejím provozovatelem moje manželka, PharmDr. Vierka Jirásková. Představa lékárnice „ze staré školy“ o své malé lékárně, jako zdravotnickém zařízení a službě, která jí dokáže uživit, skončila v Chlumci v roku 2013. Od listopadu 2013 až do jejího uzavření letošního roku fungovala lékárna jen jako výdejna léků společnosti RM PHARMATRADE s.r.o. Nemuselo k tomu dojít a měli bychom ještě dnes lékárnu, kdyby se v Chlumci něco nezkazilo po roku 2010.

Od zřízení původní lékárny se změnilo mnohé ve zdravotnictví. V politice státu bez ohledu na to, kdo je právě u vlády, se lékárny a v podstatě všechna zdravotnická zařízení v menších obcích dostaly na okraj zájmu. Již roky neslyšíte o ničem jiném než o nevyhnutnosti zvýšit platy lékařů a sester v nemocnicích. A tak v malých obcích jako je Chlumec nejen lékárny, ale také ordinace lékařů, postupně zanikají. V některých obcích, ale to nebyl případ Chlumce po nástupu Ing. Maxy na radnici, se díky podpoře radnic zdravotnická zařízení ještě drží.

            Zdravotnictví v Chlumci po roku 2010

Když po exekucích v roku 2010 přišel Chlumec o budovu radnice a o zdravotnické středisko a se slávou byl zachráněn rybník, noví vlastníci budov radikálně zvýšili nájemného. První na to reagovali lékaři odchodem ze zdravotního střediska. Zanikla gynekologie, dětskou ordinaci si zřídila Dr.Sudková v bytovce a o něco později si Dr.Kroa přestěhoval zubní ordinaci do základní školy do vyprázdněného bytu školníka. Škola dodnes lituje ztráty školnického bytu. Pro přestěhování se ze zdravotnického střediska se rozhodl také Dr.Postler po dohodě s PharmDr.Jiráskovou. Chtěli si společně postavit novou ordinaci a lékárnu na ul.Stradovské. Nájemné v lékárně bylo stejně ekonomicky nepřijatelné. A snášet po celou dobu od Maxů a podobných pomluvy, že stavební úpravy prostor v radnici bylo ze strany obce a od R.Hanusche „nezákonnou podporou jejího podnikání“, to bylo příliš. Pan Ing.Maxa nezůstal u pomluv, ale poslal na ni udání na Policii ČR, když si dovolila veřejně oznámit důvody pro odchod z lékárny. Další z jeho mnoha udání, které bylo Policií ČR odloženo. Byl rozhodnut za každou cenu zabránit výstavbě nové ordinace a lékárny. Neznám starostu, který brání investování prospěšného zařízení v obci. Telefonicky se spojil s René Volfem, kterému  při odstěhování lékárny mizela naděje na tučný roční příjem okolo 200 tis.Kč. Zneužil přitom informací získaných ze své funkce starosty, nadiktoval své podřízené na stavebním úřadu, aby obstrukcemi prodlužovala zahájené stavební řízení. Zavlekl problém na jednání zastupitelstva zpochybňováním odborného posudku, že bourané konstrukce jsou určitě „azbestem“ 

A panu Renému Volfovi se mezitím podařilo odkoupit od paní Růženy Vofové (nešlo o příbuznou) maličký pozemek 16m2 sousedící se uvažovanou stavbou. René Volf se tak stal účastníkem stavebního a dalších řízení a mohl namítat, odvolávat se a dále zdržovat vydání právoplatného stavebního povolení. Byrokracie a neschopnost rozhodovat podle zákonem stanovených termínů včetně Krajského úřadu zvítězila. Právoplatné stavební povolení nabylo moci až po 18 měsících od podání žádosti. Plán ukončit stavbu nové lékárny a lékařské ordinace v září 2013 byl zamřen.

O své spolupráci v této kauze všem podrobně povyprávěl pan Volf na veřejném jednání zastupitelstvu v roku 2014. To už nebyl s Maxou tak velký kamarád. Trpká zkušenost vedla Dr. Postlera k rozhodnutí , že v Chlumci už nebude investovat ani jedinou další korunu. PharmDr. Jirásková si otevřela již od března 2014 novou lékárnu „Viky“ ve zdravotnickém středisku v Děčíně. Dojíždí, ale dělá svou práci, která ji těší, a pacienti to oceňují.

Konec lékárny a podnikání RM PHARMATRADE s.r.o. v Chlumci

Pan Maxa ještě stačil pro pana Volfa a záchranu jeho příjmů najít nového zájemce o lékárnu v podivné společnosti RM PHARMATRADE s.r.o. Jejím hlavním cílem nebylo v Chlumci poskytovat zdravotnické služby, bylo jim jasné, jak málo ekonomicky zajímavý je provoz malé lékárny s vysokým nájemným a s nutností platit ještě dvě pracovnice. Podnikatelský plán byl postaven na tehdejší nedůslednosti zákonů. Lékárna se stala pračkou na„předprodej“ léků do zahraničí. Ceny léků jsou u nás státem regulovány už od výrobců. Máme dnes na trhu možná nejlevnější léky v Evropě, ale mnohé farmaceutické společnosti už k nám kvalitní léky nedovážejí, dovoz omezily a pro pacienty v lékárnách chybí. Byznys firmě RM PHARMATRADE s.r.o. skončil minulého roku. Státní ústav pro kontrolu léčiv jim udělil pokutu ve výši 5 mil.Kč za „předprodej“ v Čechách díkyregulaci levně nakoupených léčivých přípravků a jejich ziskový vývoz do Německa a na Slovensko. Jak dlouho si ještě držet v Chlumci lékárnu, živit pana Volfa a platit mzdy, bylo už jen otázkou času.

Zájem o provozování výdejny léků v malém Chlumci, protože již od března 2013 ani nevyhovuje zákonným parametrům, nikdo neprojevil. Z radnice bude škola Komenia a prostory bývalé lékárny využije jinak a podle svých představ.

Předvolební sliby Ing. Maxy o návratu lékárny

Pro provoz lékárny potřebujete personál splňující odbornost a vyhláškou stanovené dostatečně velké a vhodné prostory, protože to není kadeřnictví pod bytovkou. V dnešní době si lékárna musí na sebe vydělat. Město nemá žádné volné prostory a Chlumec není dost velký, aby o provoz projevila zájem nějaká lékárenská společnost. Nechtějí lékárny provozovat, ale na nich vydělávat. Zajistit odborný personál pro vedení lékárny v mnohem lukrativnějších místech než je malá obec je problém i pro řetězce typu Dr. Maxe. Lékaři a lékárnici už zkrátka nepracují tam, kam je na základě umístěnky strana a vláda pošle, to je minulost ze 60.let minulého století.

Zkušenost, že prostory nestačí, aby obec přilákala lékaře nebo lékárníka mají Trmice, Chabařovice a Chlumec také. O plnou praxi v lékařské ordinaci zřízené v DPS panem Ing. Maxou a Slavíkem v roku 2014 neprojevil zájem čtyři roky nikdo. Nepomohla reklama ani osobní angažovanost někoho najít. Zůstane tak další zmařenou investicí z let starostování Ing. Maxy díky absolutní neznalosti problematiky dnešního zdravotnictví.

Dostavět svou novou lékárnu do 4-5 měsíců a vrátit se do Chlumce by mohla PharmDr. Jirásková, lékárnice se vztahem k Chlumci. Vím, že to nikdy to neudělá, pokud zde budou vládnout Maxové a jemu podobní. Má s ním dost špatnou zkušenost. Předvolebním líbivým slibům Ing. Maxe může uvěřit jen hlupák.         PJ


   

Leave your comments

Post comment as a guest

0 / 300 Character restriction
Your text should be less than 300 characters

People in this conversation

Load Previous Comments