×

Hlášení

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Rekonstrukce Kulturního domu – otázky, které si zaslouží odpověď

Stavební činnost při rekonstrukci Kulturního domu a kina v Chlumci již probíhá několik měsíců , ale do jejího konce je ještě daleko. Všichni, kteří se pokoušeli investici zastavit nebo brzdit, své pokusy dávno vzdali. Kontrolní výbor by chtěl něco kontrolovat, zatímco nedočkaví se už chystají slavit. Pochybovači nadále kroutí hlavou, a tak na některé překvapivé otázky všech nevěřící Tomášů, hledejme společně přiměřené a uspokojivé odpovědi.

 

Dodržuje dodavatel stavby harmonogram výstavby?

 

Starosta vám odpoví jednoznačným: „Ano.“ Nepochybuje o své povinnosti pozitivně informovat veřejnost a na stavbě se byl už také podívat. Zhotovitel stavby starostovi nijak neodporuje. Jak je už u stavebních firem v Česku zvykem, snaží se svými požadavky na zaplacení víceprací dokázat, že stavba je dnes dokonce v předstihu. Jen mně, jako místostarostovi je to v podstatě jedno. Ať se harmonogram dodržuje nebo ne, tak stále platí, že každý den omeškání hrozí stavební firmě na sankcích okolo 125 tis.Kč. Při dostatečně dlouhém prodloužení ukončení stavby může město celá rekonstrukce vyjít finančně třeba na polovic.

 

Není zbytečné vybourávat cihly a nahrazovat je úplně stejnými?

 

Není. Obvykle se bourají tam, kde budou okna a naopak, protože architekti a projektanti mají své představy o našem novém kulturním domě. Tvrzení, že jde o stejné cihly není možné dokázat. Ještě jsme žádnou celou vybouranou cihlu pro porovnání s těmi novými nenašli.

 

Přinese zateplení Kulturního něco našim vrabčákům v Chlumci?

 

Určitě ano. Před dvěma lety ornitolog nečekaně objevil vrabčí hnízdo na poškozené jižní fasádě, a tak byl nedávno dopracován dodatkem č.2 projekt, který zde vyřešil umístění dvou tříkomorových ptačích budek. Až po jejich instalaci máme šanci získat ze Státního fondu životního prostředí požadovanou dotaci na zateplení kulturního domu ve výši 7,5 mil.Kč. Ještě štěstí, že stejná logika neplatí při ochraně lidských příbytků. Náhodou by vám návštěva nakoukla do ložnice a vy by jste jí musel ustlat a zabydlela by se u vás minimálně na pět let.

 

Kdo nejvíce věří v úspěšnost stavby

 

Nejspíše malá Marienka Markalousová, která už při bourání čelní fasády foyeru kina s vážnou tvářičkou prohlásila: „Je to moc hezké a už to skoro bude.“

 

Ohrožuje něco přínos rekonstrukce kulturního domu z hlediska společenského života?

 

Nepochybně volby. K dokončení stavby je daleko, nové židle a zařízení nejsou ani objednány, ale příprava programu ke slavnostnímu otevření je v plném proudu. Když se obecní volby uskuteční dříve než v roku 2014, tak hrozí, že slavnostní pásku už nemusí stříhat ti, kteří se na přestavbě přičinili, ale jiní, kteří ji naopak přímo nebo nic neděláním blokovali.

Možná se na otevření objevím jen jako divák. Ještě v létě 2016 ani moji nejbližší přátelé nevěřili, že se rekonstrukce kulturního domu dá v takovém rozsahu a čase v Chlumci vůbec udělat. Dnes se krásná vize mění ve skutečnost a už nic a nikdo tomu nezabrání. A to není málo.                                                         RNDR.Petr Jirásek                           

 

 

Leave your comments

Post comment as a guest

0 / 300 Character restriction
Your text should be less than 300 characters

People in this conversation

Load Previous Comments