×

Hlášení

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Předvolební sliby – opakované chyby

Volební hesla vylepená na každém sloupě jsou dobrý způsob, jak obloudit voliče. Programy volebních stran se příliš nečtou a po volbách už je nikdo nekontroluje. Volíme podle svého přesvědčení, někdo je pro pravici a jiný pro levici a další má raději zakuklence bez stranické příslušnosti. U komunálních voleb je trochu jinak, protože v menších obcích volič hledá na kandidátce své oblíbené a známé. A zda zvolení budou schopni řídit obec nebo město není důležité.

Velké strany se často podbízejí při volbách sliby, které s místními volbami nemají žádnou souvislost a voliči to klidně zbaští. V minulosti například KSČM na volebním letáku pro Chlumec z roku 2010 slíbila bezplatné školství a ČSSD v posledních krajských volbách dokonce zvítězila hitem o zrušení všech poplatků ve zdravotnictví. Až dnes o nich parlament rozhoduje. I místní volební strany mohou nabízet velká témata.
Pamatuje si, co voličům slibovaly volební strany před čtyřmi roky v Chlumci? A myslíte si, že vše splnily? Kdo z nich se nejlépe strefil?
Chlumecká alternativa měla program rozsahem nejširší. U cílů velmi konkrétních, jako pokračovat v soudních sporech o kulturní dům, požádat ministerstvo financí o půjčku, šetřit výstavbu osvětlení na Horku, bylo plněno téměř všechno, ať už to přineslo nebo nepřineslo městu nějaký užitek. Splněn byl závazek udržet pořádek a bezpečnost, čisté a sjízdné komunikace. U slibů, jako zachovat samostatnost Chlumce a oddlužit ho nebo podporovat kulturu, sport a zapojení občanů do veřejného života je to plnění už horší. Vzít samostatnost Chlumci se nikdo nikdy nepokoušel, o tom ani nerozhodují zastupitelé, ale pouze sami občané v referendu, takže bod byl na 100% splněn. Chlumec není dodnes oddlužen a zbylý dluh nám dále na úrocích roste. Tedy splněno jen částečně, protože o tom dnešním růstu už Alternativa nerozhoduje. Na způsobu vytváření komisí a výborů, mnohdy nesmyslných, se podíleli. Už tehdy se více dívalo na stranickou příslušnost a kamarády než na jejich smysl nebo schopnosti lidí do komisí a výborů jmenovaných. Z podpory sportu a veřejného života zůstal přínosem tradiční „Chlumecký guláš",po odchodu z koalice už městem nepodporovaný, a negativem dlouhodobá apatie k TJ Chlumec.
NEZÁVISLÍ si jako prioritu dali jednak úplně běžné věci, které jsou povinností obce, jako je třeba fungování školy a MŠ, péči o zeleň, podpora veřejně prospěšných pracovníků nebo odvoz popelnic a dokonce i zaplacení dluhu z minulosti firmě Marius Pedersen za jejich odvoz. Těžko se dalo nesplnit. Stejně tak naplnili slib hlídat děti o prázdninách, i když to nazvali honosně „Letní tábor" a vrchním hlídačem byl J. Slavíkem. Nevýhodné smlouvy snad podle slibu ukončili, ale jiné zase podepsali. Nájemní smlouva na budovu obecního úřadu, právní služby se zázračnou advokátkou nebo odkoupení pozemků u rybníka nejsou žádným ternem do rozpočtu obce. Slib obnovit vydávání Chlumeckého zpravodaje městem se jim vyplatil, protože se stal hlásnou troubou úspěchů svého úžasného starosty.
ČSSD měla svůj program orientován hlavně na likvidaci dluhů při udržení všech činností úřadu . Zpočátku bojovali jako lvi, aby se město zbavilo dluhů raději zaplacením, než aby narůstaly dlouhým čekáním na soudní spravedlnost. Později, když se dostali k moci, už jejich bojovnost upadla, přestože opakované prohry u soudů potvrzovaly správnost původního cíle. Udržení chodu úřadu se konalo jaksi samo od sebe, hlavně díky přírůstku peněz ze státní pokladny. Jak přispěli k udržení činnosti společenských organizací by mohli nejlépe referovat členové TJ Chlumec. Boj o městskou policii nejprve prohráli, později vydatně přispěli k jejímu zmrtvých vstání. O tom mohou referovat především chlumečtí řidiči. Řádná a pravdivá informovanost občanů, neprotěžování oblíbenců .... na tuhle si musí každý občan odpovědět sám.
KSČM nabídla program ze všech nejširší a hlavně nejhumornější. Nabízela odborně připravené a odpovědné kandidáty do vedení obce, rady, výborů a komisí. Spočítejte si, kolik jich tam bylo za KSČM a o odbornosti už dále nemluvme. Slíbená kontrola každé vynaložené koruny skončila kontrolou pokladniček v základní škole a v MŠ. Odborné převzetí SkateParku panem J.Slavíkem nám přineslo možnost kontroly každé koruny vydané za více než milionové penále a on sám byl jediným ze zastupitelů, který si od počátku mohl kontrolovat každý měsíc vyplacené peníze za svou funkci. Ostatní nic nedostávali. Vedle nabubřelých sloganů z velké politiky jsme dostali příslib pomoci Chlumci od všech jejich poslanců, senátorů a evroposlanců. Nikoho z nich jsme tu sice neviděli, ale jejich tehdejší kandidát na senátora PeadDr.Brázda svou samostatnou přílohou vloženou do jejich volebního programu určitě přispěl k humoru tehdejších voleb. Nic nemohlo být vtipnějšího než předložený „Kde není stát, musíme být my!" a „Květák v bramborovém těstě." Těšme se na volby a překvapení, co nám zase navaří naši rudí kuchaři?
ODS slibovalo dohodu s exekutorem, dostupnou zdravotní péči, Radu seniorů, kamerovat garážové dvory, cyklostezky, supermarket a právní pomoc občanům. Právníků se zde našlo spousta, jeden lepší než druhý, s kamerovým systémem značky „Velký bratr"je předběhli Nezávislí při svém šmírování, zdravotníků nám ubylo a jak se dohodla paní Janissová s exekutorem, nevíme. Market má nadále zelenou, ale jen louku. A jediná zástupkyně ODS zběhla k ČSSD.
Strana zelených slibovala komunikativnost, nastolení pořádku v hospodaření obce, obnovu důvěry ve vedení obce, záchranu Chlumeckého rybníka a podporu kultuře. Kritizovala neprůhledné a uzavřené fungování radnice, nabubřelost a panovačnost. Rybník Chlumci patří, panovačnost a nabubřelost bohužel zůstala dodnes také a snaha o průhlednost fungování radnice v souvislosti se zázračnou advokátkou je poslala po dvou letech do opozice. Do té doby jsou jejich výsledky společné s původní koalicí.
TOP 09 brala sice podle letáku svěřenou „důvěru občanů odpovědně", ale se svým jedním zastupitelem v opozici si jí moc neužila. Zato MUDr. Sudek si to v zastupitelstvu užil „Víc než si myslíte". Mnohé body z programu TOP 09 se otočily naruby. Slib, že bude fungovat „Obecní úřad jako služba úředníků občanům města" se naplnil jako „Místo služby vystrašených úředníků jen jednomu občanovi města." Další naivní představa „dnů otevřených dveří starosty" zůstala před čerstvě namontovanou koulí na dveřích zevnitř zamčené kanceláře Ing. Maxy. Nezastavilo se ani „kriminalizování lidí a opakování stejných chyb z minulosti", takže TOP 09 úplně zbytečně slibovala zlepšení „vztahů mezi občany" , protože k tomu zatím nedošlo.
Sportovci Chlumci se v podstatě k nějakému rozhodování nedostali, přestože svůj program plnili. Šlo o program skromný a bez velkých ambicí týkající se zlepšení sportovního a kulturního vyžití, spolupráce se základní školou a organizace akcí pro veřejnost. Program naplňovali jednoduše svou konkrétní činností. Na včasnou přípravu investic a fungování v komisích jejich jediná zástupkyně neměl vliv. Naopak TJ Chlumec, jako největší sportovní organizace v Chlumci, se stal doslova „otloukánkem"pro vedení města. Dokonce v případě přípravy investice, rekonstrukce jejich fotbalového stánku, si vysloužili nemilost mocných a namísto vděku za snahu o plnění jejich volebního slibu si vykoledovali výpověď z hřiště.
Konečné bilancování a další předvolební sliby naivním voličům. Už teď je to jasné z množství plakátů, kdo nám nejvíce slibuje. Nic jiného nečekejte ani v dalším připravovaném čísle Chlumeckého zpravodaje, městem řádně placeném tiskopise věnovaném bezplatně hnutí Nezávislých. Tam a určitě i jinde se o své úspěchy a představy světlých zítřků skromně podělí Ing.Maxa a jeho hnutí Nezávislí. Může to být určitě jinak, ale jen v opačném pořadí. Dřívější nebo později koaliční partneři Nezávislých ostrouhají mrkev s výjimkou KSČM. Zde se těšme, že nám soudruzi přichystají, třeba i z té ostrouhané mrkve, nějaký další výživný recept. Minule to byl květák při posledních volbách. Všichni ostatní nespokojenci z jiných stran a hnutí by neměli před veřejností a před volbami vystrkovat růžky. Dovolit si dokonce jen před volbami vidět něco jinak než je v zatím nepsané vyhlášce města podepsané starostou, může snad jen blázen.
Volič, který nechce vidět, tak zavře oči. Když nechce slyšet, zakrývá si uši. Je to jeho svaté právo stejně, jako právo druhého mluvit a mít jiný pohled na věci veřejné.
RNDr.Petr Jirásek

Leave your comments

Post comment as a guest

0 / 300 Character restriction
Your text should be less than 300 characters

People in this conversation

Load Previous Comments
 • GO-PHOR is a fast, easy and affordable delivery app. It is Lyft or Uber for your stuff! From delivering important documents or a laptop with your work presentation to your office to picking up a new washer and dryer and delivering it to your doorstep, we do it all. GO-PHOR is your affordable persona

 • I see that you are using WordPress on your blog, wordpress is the best.*:~-”

 • Guest - Muhammad Ali

  You make so many great points here that I read your article a couple of times. This is great content for your readers. Andrei Vasilescu

 • Guest - Muhammad Ali

  Great post, I want to thank you for this informative read; I really appreciate sharing this great post. Keep up the good work! Andrei Vasilescu

 • Guest - fahadhussain

  Amazing, this is great as you want to learn more, I invite to This is my page. پنجره دوجداره

 • Guest - fahadhussain

  On this page you can read my interests, write something special. 카지노사이트

 • Guest - Dr. Billa

  네ㅐㄱㅅㄴ ㅠㄷㅅ
  안전공원

 • Guest - abdul wahab

  I have been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this information So i am glad to show that I have a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot u

 • Guest - Dr. Billa

  Definitely a fantastic publish✅. The information you have provided is actually very worthwhile.
  Free Robux

 • Guest - Dr. Billa

  إن توكيل محامي في جدة أمر سهل وهناك العديد من الشركات القانونية للاختيار من بينها. تمتلك معظم مكاتب المحاماة الدولية الكبرى مكتبًا في جدة، لذا لا ينبغي أن يكون العثور على محامي جيد أمرًا صعبًا. أفضل طريقة للعثور على محام هي طلب التوصيات من الأصدقاء أو زملاء العمل الذين استخدموا الخدمات القانونية في