×

Hlášení

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Chlumečtí bojovníci NIMBY

Zkratku z počátečních písmen anglických slov (Not In My Back Yard) překládáme „ne na mém dvorku“ a charakterizuje postoje lidí, kteří odmítají obecně výstavbu spíše prospěšných nebo dokonce nezbytných staveb nablízku svého bydliště. Protesty, petice a dokonce referenda iniciovaná bojovníky NIMBY proti „něčemu“ a proti „ničemu“ nacházejí své podporovatele v celé zemi. V Chlumci nejsme v odmítání staveb exotickou výjimkou. Za peticemi a protesty stojí stále stejní lidé s výjimkou Petice proti vysokorychlostní trati.

 S parlamentními volbami proběhla v několika obcích vlna lokálních referend. V Hospodářských novinách je Filip Černý shrnul jako „mrazivý portrét české společnosti a poněkud nezralý kmen individualit, jež se zajímají jen o vlastní zahrádku, ale už ne o to, jak se zajišťuje, aby na ní byla úroda.“ Jediné referendum, ve kterém občané vyslovili souhlas, bylo vykácení březové aleje ve Slavonicích, přestože se jedná o zdravé stromy, ale pro Slavonické „příliš vysoké“ a na výsadbu malých stromků město získá dotaci. Všechna ostatní referenda skončila odmítnutím všeho - větrných elektráren, rozšíření existujícího průmyslového podniku (podle platného územního plánu), betonárky, těžby štěrku, nových bytů i pronájmu chátrajícího bazénu, který obci Blučiny sežere čtvrtinu ročního rozpočtu a obec nemá peníze na jeho opravu. Platí zde zásada: „Máme právo odmítnout, a tak vše odmítáme.“

 V Chlumci se v posledních letech objevilo pouze několik petic, které samozřejmě zásadně odmítali cokoliv. Peticí proti prodeji rybníka jsme obci rybník zachránili, ale následně v exekuci přišli o radnici a zdravotní středisko, což nás vyšlo hodně draho. Rybářský svaz si pak na roky dopředu předplatil nájem rybníka a Chlumec mu nájemné průběžně vrací v každoročním příspěvku na činnost (ročně 50 tis. Kč). To jsme si polepšili. Petice proti odprodeji stavebního pozemku 927/6 nad ul. Chlumeckou stačila svými 212 podpisy ke stažení  bodu z programu jednání zastupitelstva v roku 2017. Odůvodnění protestů v petici okořeněné bohulibou omáčkou zcela zakrylo podstatu. Majitelům přilehlých řadových domů by po odprodeji hrozilo ukončení vyvážení jejich zeleného odpadu a dalšího nepotřebné harampádí (lidově bordelu) na volný pozemek města. Běžte se projít po těch stále „městských pozemcích“. Petici proti Průmyslovému parku u skleníků, se kterým počítaly územní plány Chlumce více než 20 let, podpořilo více než 360 občanů. Z jejího textu je pochybné, zda o investičním záměru Průmyslový park Chlumec mají její iniciátoři ponětí, když občany v petici varují před „skladovou a obchodní halou“. Kdo by pátral o účelovosti polopravd a lží předložených k podpisu občanům. V Chlumci protestujeme proti halám. Je nám vcelku jedno, zda jde o průmyslový areál výhledově s 340 zaměstnanci, když ho zaměníme za „obchodní a skladovou halu“a žvaníme o kamionech a o ohrožení životního prostředí atd.

 Všichni odpůrci hal stavěných ve volné krajině, kteří jste v dobré víře podepsali petici, chlumečtí bojovníci NIMBY, věnujte svou pozornost spolku Přátelé přírody o.p.s. Jeho ředitel, Ing. Marián Páleník, se už téměř 20 let angažuje proti jezům na Labi a více než 10 let bojuje s logistickými areály u Žďárku a Knínic. Pod různými názvy (např. Průmyslový areál Ústí nad Labem – sever) tam mělo dojít k záběru až 53ha zemědělské půdy. Přidejte se a podpořte spolek třeba jen finančně. Je rozdíl, podepsat ochotně petici bez uvážení a osobní odpovědnosti, anebo ze skutečného přesvědčení šáhnout do vlastní peněženky pro nějakou tisícikorunu. Uvidíme, zda vaše odhodlání bojovat proti stavbě hal ve volné krajině je stejně silné, jako to moje. Spolku už roky na jeho záslužnou činnost přispívám, a proto mne těžko může kdokoliv nařknout z nekritické obhajoby výstavby Průmyslového parku Chlumec.

 

 

Leave your comments

Post comment as a guest

0 / 300 Character restriction
Your text should be less than 300 characters

People in this conversation

Load Previous Comments